HTML

Az álom tudománya

Ha látok mostanában egy filmet, írok róla egy bejegyzést. Általában két részből áll: az egyiket a film megnézése előtt olvasd, a másikat utána. Spoilerek csak a másodikban lesznek. Kattints a címkékre, ha látni akarod, hogy még melyik film átélhető, elidegenítő, unalmas, stb

Friss topikok

  • gregaba: nem épp mai a blogod, de tetszik, jók a szövegeid... amúgy mi x éve ismertük egymást. csaó, Grego... (2011.07.18. 22:51) (500) days of summer
  • cs_: zseniális film (2010.04.23. 20:30) Tavaly Marienbadban
  • Bazsa_a_filmkritikus: @phalacrocorax: hajtás után. talán. phalacrocraxgraculus.blog.hu/2008/06/07/egyetert (2009.01.02. 08:46) Mi volt a legjobb film, amit idén láttál?
  • laico: plágium lesz az, plágium (2008.10.22. 01:08) Zuhanás
  • Bazsa_a_filmkritikus: Nem tetszett a fejfájás-csillapító por, az ugató bennszülöttek, a Passió-szerű korbácsolás, a fürd... (2008.10.15. 23:28) Az ajánlat

Az éneklő detektív

2008.03.08. 12:42 Bazsa_a_filmkritikus

www.rottentomatoes.com/m/singing_detective/

www.imdb.com/title/tt0314676/

1986-ban volt egy tévésorozat BBC-n, "The singing detective" címmel, ennek a remake-je a 2003-as amerikai film, itthon csak DVD-n jelent meg. Egy Dan Dark nevű detektívregény-író a főhős, aki súlyos pikkelysömörrel fekszik kórházban, és a film elején még mozdulni sem bír, és mivel nem hajlandó gyógyszereket szedni, így a fájdalomtól dührohamokat kap és lázálmai vannak, amikben ő maga az éneklő detektív (aki egy régebbi regényének főhőse), akinek a 40-es évek film noir világában kell egy prostituált meggyilkolásának körülményeit kivizsgálnia. Nemcsak a kórházi "valódi" világ keveredik a detektívsztorival, hanem Dan feldolgozatlan gyermekkori emlékei is (az elfojtás a bőrbetegség igazi oka). A három világ között nagyon szabad az átjárás, van olyan mellékszereplő, aki 3-féle szerepet is játszik. A film a várttól eltérően egyáltalán nem krimi, a bűntényekről ugyanis semmi nem derül ki (hiszen Dan Dark ars poetikája: "all clues but no solutions"), hanem inkább egy sikeres pszichoterápiai kezelés története: Mr Gibbon-nak sikerül Dan  kezdeti magába zárkózását és cinizmusát feloldania, aki ezzel párhuzamosan a sömöréből is kigyógyul. A film szereplői időről időre dalra fakadnak (az 50-es évek Fenyő Mikis slágereit play-back-elik) és revű-szerű táncszámokat adnak elő.

Olyan, mint egy David Lynch-film (szőke parókás nők, alteregók, szekrényből leskelődés, retró mikrofonok), csak sokkal kevesebb benne a nyomasztás és sokkal több a sitcom-sőt burleszk-szerű bolondozás, a szentimentális happy end pedig igazán kellemes meglepetést okozott. Hasonlít még az "Egy veszedelmes elme vallomásai"-ra is, az is egy ilyen posztmodern önreflexív krimiparódia show-elemekkel spékelve. 

A film hűséges adaptációja a tévésorozatnak (bár annak a befejezése állítólag kevésbé volt happy), ugyanaz a Dennis Potter írta mindkettőt, aki egyébként maga is ebben a bőrbetegségben szenvedett. Azt hiszem a leírásomból is kitűnt, hogy mennyire zavaros az egész, bár ettől még lehetne jó is, viszont talán a logikus történet hiánya vagy egy-két túl hosszú párbeszéd miatt eléggé leül néha a film, ez a fő baj vele.

Igazán nézhetővé a remek színészek teszik a filmet: Robert Downey Jr. És Mel Gibson a közös jeleneteikben nagyot alkotnak, annak ellenére, hogy mindketten jócskán el vannak bennük maszkírozva.

Szólj hozzá!

Címkék: krimi giccs unalmas trivia logikus melodráma happyend álomszerű

A bejegyzés trackback címe:

https://azalomtudomanya.blog.hu/api/trackback/id/tr32371066

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása